Itt olvasható, hogy tartsuk a mocsári mályvát vagy mocsári hibiszkuszt. Ez az USÁ-ban honos lombhullató virágos cserje igazi szépség! Különösen mutatós a kerti tó környékén, de nevével ellentétben bármilyen átlagos kerti talajon virul. Csak ne hagyjuk kiszáradni!
A mályvafélék (Malvaceae) családjába tartozó hibiszkusz (Hibiscus) nemzetségbe több mint 200 faj tartozik. A zömmel a szubtrópusokon, trópusokon élő növények között találhatunk gyógynövényeket, cserjéket, fácskákat. A kerti mályvacserjéről vagy hibiszkuszról már írtunk, most essék szó a mocsári hibiszkuszról!
A mocsári hibiszkusz néhány jellemzője
A mocsári hibiszkusz (Hibiscus moscheutos) erősen bokrosodó (1-1,5 méter), szőrös szárú, fás szárú évelő. Észak-Amerika lápos, mocsaras vidékein honos. Mutatós, tányérnyi virágai ötszirmúak. A szirmok krémfehérek, rózsaszínűek vagy vörösek, kontrasztos középrésszel. A falkában nőtt porzók oszlopot képeznek. Egy-egy virág 1-2 napig él, majd elhervad. De a virágok egymás után nyílnak, és a virágzás júliustól szeptemberig tart. A legerősebb virágzási hullám idején, egy cserjén akár húsznál is több virág nyílik. Levelei váltakozó állásúak, lándzsásak vagy tojásdadok, fűrészelt szélűek, fonákuk molyhos. Esetenként karélyosak. Toktermésük a vízen lebegve terjed.
A mocsári hibiszkusz gondozása
Könnyen nevelhető bármilyen átlagos, nedves talajban. Fényigényes, de tűri a félárnyékot is, de intenzív virágzást csak napos, szellős helyen tudunk elérni vele, és ilyenkor lesz igazán ellenálló a betegségekkel szemben, és ilyenkor fejleszt erős hajtásokat.De a szeles helyeket sem szívleli. Legjobb számára szerves anyagban gazdag, nedves talaj.
Ha kertünk adottságai ezt nem biztosítják, a mocsári hibiszkuszt rendszeresen jól be kell öntözni. Amikor növényünk elérte a 30 cm magasságot, az új hajtások visszacsípésével érhetjük el, hogy szépen bokrosodjon. Az elhervadt virágfejeket távolítsuk el. Ősszel ne feledjük ősszel kb. 10 cm magasságig visszavágni, és télire a hajtásokat takarni. De ne aggódjunk, ha visszafagy is kihajt jövő tavasszal. Tavasszal viszonylag későn hajt, de, ha egyszer elindult, attól kezdve gyorsan fejlődik.
Bár kevés kártevője és betegsége van, nem árt,ha ellenőrizzük levéltetvek, rozsda, lisztharmat, botritisz, fitoftóra ellen. Gombabetegségek ellen a legkönnyebben úgy védekezhetünk, ha lehullott leveleket és a beteg, elpusztult hajtásokat eltávolítjuk, a levelek öntözése helyett a növény tövét öntözzük. A gyökeret támadó gombák ellen úgy védekezhetünk, hogy megfelelő, jól szellőzött, jó vízvezető talajba ültetjük. Kánikulában, tűző napon a levelek megperzselődhetnek.
Ahogy már említettük, tavak, vízfolyás partjára, alacsonyan fekvő, nedves területekre ajánlott elsősorban. Illetve megfelelő vízgazdálkodású talajon, állandó öntözés biztosítása mellett szinte bárhová kerülhet. Szoliterkén, szegélyként is ültethetjük.
Magról és tőosztással is szaporíthatjuk. Magról vetve a 2. évben kezd bokrosodni, de már az első évben is hozhat virágot. Magot a magfogás céljából meghagyott, elnyílt virágokról foghatunk, amikor magtok barna színűre érik. Magokhoz a termés feltörésével jutunk. A begyűjtött magvakat száraz, hűvös, sötét helyen tároljuk tavaszig, pl. feliratozott papírzacskóban. Jövő tavasszal,l három hónappal a kiültetés előtt vethetünk. tartsuk a vetőedényt világos ablakban. Tartsuk az ültetőközeget nedvesen, ahogy erről már több cikkünkben is szó volt. Cikk ajánlat: 14 tipp palántaneveléshez. Csak a fagyok elmúltával kerülhet kiültetésre. Kb. 10 cm-es hajtásdugványt tavasszal, az új hajtásokból gyűjtünk. A dugványozásról itt tudhat meg részleteket: Zölddugványozás.
Forrás: missouribotanicalgarden.org; homeguides.sfgate.com
Ajánlott cikkek
Forrás: http://kertlap.hu/mocsari-hibiszkusz/
Kommentáld!